با توجه به نگرانی از شیوع اومیکرون
احتمال بازگشت دورکاری‌ها قوت گرفت/ جزئیات تغییر در شیوه رنگبندی شهرها

براساس شواهد موجود و با توجه به طرح پیشنهاد بازگشت دورکاری از سوی کمیته علمی کرونا، این احتمال وجود دارد که به زودی دورکاری کارمندان تصویب و به ارگان‌های دولتی ابلاغ شود.

  • کد خبر: 4276
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 8 دی 1400 - 12:35

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا  حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره وضعیت کرونا در کشور گفت: با توجه به سرعت بالای سرایت‌پذیری سویه اومیکرون اگر پروتکل‌های بهداشتی در کشور به درستی رعایت نشود و واکسیناسیون را انجام ندهیم، 2 تا 3 هفته دیگر با پیک اومیکرون مواجه می‌شویم.

 

راهکارهای پیشگیری از اوج‌گیری اومیکرون در ایران

وی بیان کرد: با توجه به سرایت‌پذیری بالایی که ویروس اومیکرون دارد و این‌که هر نفر که مبتلا می‌شود می‌تواند تا 10 نفر را مبتلا کند باید نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اعمال محدودیت و انجام واکسیناسیون اقدام شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا توضیح داد: به همین دلیل استراتژی‌های ما به صورت پیشگیری است. انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از شروع پیک اومیکرون دارد. باید به یاد داشته باشیم هر دو این مورد باید رعایت شود یعنی این‌که مردم تصور کنند با تزریق حتی 3 دوز واکسن کرونا دیگر به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نیاز نیست اشتباه بزرگی است و می‌تواند باعث اوج‌گیری کرونا با سویه اومیکرون در کشور شود. 

به گزارش همشهری آنلاین جماعتی افزود: کسانی که 2 دوز واکسن را نزدند هرچه سریع‌تر واکسن بزنند و کسانی که 2 دوز واکسن تزریق کرده‌اند بعد از گذشت 3 تا 4 ماه برای تزریق دوز سوم اقدام کنند. مورد مهم بعدی واکسیناسیون افراد زیر 18 سال است که نباید در این مورد سهل‌انگاری شود.

وی گفت: توصیه می‌کنیم مردم از شرکت در مجامع و اماکن شلوغ مانند فروشگاه‌های بزرگ، ورزشگاه‌ها، کنسرت‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها بپرهیزند. توصیه می‌کنیم در مورد این اماکن محدودیت به وجود بیاید. این اقدامات استراتژیک باید به سرعت اعمال شود تا بتوانیم جلوی پیک بعدی را که با شیوع سویه اومیکرون است تا حدود زیادی در کشور بگیریم. اگر این محدودیت‌ها اعمال نشود، واکسیناسیون انجام نشود و پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود، از چند هفته آینده پیک اومیکرون را خواهیم داشت.

 

پیشنهاد بازگشت محدودیت‌ها

جماعتی تصریح کرد: کمیته علمی کرونا بازگشت محدودیت‌هایی مثل دورکاری کارمندان، جلوگیری از حضور افراد در اماکن عمومی مثل ورزشگاه‌ها، کنسرت‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها و... را به ستاد ملی مبارزه با کرونا پیشنهاد داده است. در این ستاد باید بررسی شود و براساس سیاستی که در کشور وجود دارد مثل مسائل اقتصادی، اجتماعی و مسائل روحی و روانی جامعه تصمیم‌گیری کنند که به چه نحو این محدودیت‌ها را اعمال کنند.

او افزود: این اقدامات استراتژیک باید به سرعت اعمال شود تا بتوانیم جلوی پیک بعدی را تا حدود زیادی در کشور بگیریم. 

 

تغییر فرمول رنگ‌بندی کرونایی شهرها

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره تغییر فرمول رنگ‌بندی کرونایی شهرها به همشهری آنلاین گفت: این پیشنهادی است که آقای دکتر شریفی مسئول آمار و فناوری وزارت بهداشت پس از مشاوره با تعدادی از متخصصان آمار و اپیدمیولوژی وزارتخانه ارائه داده‌اند. رنگ‌بندی عادی براساس روند بستری بیماران بوده است، اما در رنگ‌بندی فوق‌العاده اومیکرون حتی تشخیص یک مورد ابتلای سرپایی به این سویه می‌تواند رنگ یک شهر را به نارنجی تغییر دهد. این یک طرح پیشنهادی است و هنوز کامل نیست که باید در وزارتخانه مورد ارزیابی قرار بگیرد و وزیر باید بررسی کند و اگر ببیند صلاح است در ستاد ملی کرونا تصویب شود که از این به بعد با فرمول جدید رنگ‌بندی اعمال شود. بنابراین باید منتظر باشیم تا جزئیات بیشتر آن مشخص شود و تصمیم‌گیری نهایی براساس آن جزئیات و بررسی‌های دقیقی که انجام می‌شود صورت بگیرد

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف