دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان کرد:
لزوم تزریق دوز یادآور واکسن کرونا حداقل تا 2 سال آینده

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 گفت: پیش بینی می‌شود حداقل تا 2 سال آینده به تزریق دوز یادآور واکسن کرونا نیاز داشته باشیم.

  • کد خبر: 4251
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 28 آذر 1400 - 20:32

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از ایرنا، دکتر حمیدرضا جماعتی با بیان اینکه عوامل متعددی در تعیین فاصله بین دوزهای یادآور وجود دارد، افزود: تعیین فاصله بین دوزهای یادآور واکسن کرونا به عواملی مانند نوع پلتفرم ها، نوع سویه های جدید، رفتار ویروس و شدت بیماری بستگی دارد. به عبارتی عوامل متعددی در تصمیم گیری برای تعیین فاصله گذاری تزریق دوز یادآور واکسن کرونا دخیل هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا محدودیتی برای ورود شرکت های تولیدکننده جدید در عرصه تولید واکسن کرونا وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: هیچ محدودیتی برای شرکت های سازنده واکسن داخلی نداریم و آنها را ترغیب و تشویق می کنیم که از علم و منابع مالی خود برای تولید واکسن کرونا بهره بگیرند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با تاکید بر اینکه هر شرکتی که توانایی تولید واکسن را دارد، می تواند وارد این عرصه شود، گفت: باتوجه به تحریم علیه ایران نیاز است که از محصولات داخلی تا حد امکان استفاده کنیم و همچنین برای جمعیت هدف چند میلیونی به تعداد زیادی واکسن برای دوزهای یادآور تولید کنیم.

جماعتی ادامه داد: اگر واکسن های داخلی کرونا با کیفیت مناسب و به تعداد زیاد تولید شود، می توان آنها را به کشورهای متقاضی صادر کرد. اگر تولیدات شرکت های داخلی در حد نیاز کشور باشد، در این دوران تحریم و سختی شرایط اقتصادی می توان هموطنان را بدون دغدغه واکسینه کرد.

بیشتر بخوانید:

سالمندان و گروه های پرخطر حتما دوز یادآور را بزنند
وی افزود: نتایج مطالعاتی که در دنیا نشان می دهد که واکسیناسیون سبب کاهش بستری و میزان مرگ و میر می شود به همین دلیل، توصیه کمیته علمی کشوری کووید 19 این است که مردم حتما واکسن کرونا را بزنند.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19  تاکید کرد: در این موضوع شک و تردید وجود ندارد که تزریق واکسن کرونا سبب کاهش شدت بیماری و مرگ و میر می شود.

این فوق تخصص ریه باردیگر به مردم توصیه کرد که واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را حتما انجام دهند و کسانی که 2 دوز را نزده اند اقدام به این کار کنند و سالمندان و گروه های پرخطر هم حتما دوز یادآور را تزریق کنند.

جماعتی با بیان اینکه علل تمایل نداشتن برخی به تزریق واکسن کرونا باید به دقت بررسی شود، گفت: این کار بر عهده وزارت بهداشت است که با اقداماتی مانند تشویق مردم، افزایش اطلاع رسانی در مورد فواید واکسن و اجرای محدودیت های هوشمند افراد ترغیب به تزریق واکسن کرونا شوند.

واکسیناسیون سراسری از 22 بهمن سال گذشته در کشور آغاز شد، تا امروز (27 آذرماه 1400)  59 میلیون و 62 هزار و 256 نفر دوز اول، 50 میلیون و 190 هزار و 634 نفر دوز دوم و سه میلیون و 567 هزار و 37 نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 112 میلیون و 819 هزار و 927 دوز رسیده است.

در شبانه روز گذشته نیز 223 هزار و 356 دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

تاکنون 53 شهر در وضعیت زرد و 395 شهر در وضعیت آبی قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی در نقشه کرونای کشور مشاهده نمی شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف