نتایج یک مطالعه:
کرونا ثروت میلیاردرها را به شدت افزایش داد

نتایج یک مطالعه که روز سه‌شنبه هفت دسامبر (16 آذر) منتشر شد نشان می‌دهد افراد بسیار ثروتمند جهان از بحران بهداشتی کووید-19 سود زیادی برده‌اند و این موضوع توزیع نابرابری‌های ثروت را عمیق‌تر کرده است. برای رفع این مشکل اقتصاددانانی که در این مطالعه شرکت کرده‌اند، مالیات تصاعدی بر ثروت را در مقیاس جهانی پیشنهاد کرده‌اند.

  • کد خبر: 4185
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 16 آذر 1400 - 21:24

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) گزارش سالانه نابرابری جهانی می‌گوید که از سال 1995 تاکنون، سهم ثروت میلیاردرها از یک درصد به سه درصد افزایش یافته است. این رقم در ابتدای همه‌گیری دو رصد برآورد شده بود.

در این سند آمده است: «این افزایش در طول همه‌گیری کووید-19 افزایش یافت. در واقع سال 2020 بیشترین افزایش در سهم ثروت میلیاردرهای جهان را در تاریخ ثبت کرده است.»

این افزایش در طول همه‌گیری کووید-19 افزایش یافت. در واقع سال 2020 بیشترین افزایش در سهم ثروت میلیاردرهای جهان را در تاریخ ثبت کرده است.

لوکا شانسل، یکی از مدیران بنیاد نابرابری جهانی در دانشکده اقتصاد پاریس به خبرگزاری فرانسه گفت: «پس از گذشت بیش از 18 ماه از شیوع کووید-19، جهان حتی قطبی‌تر شده است.»

شانسل با اشاره به اینکه فقر شدید به مدت 25 سال در حال کاهش بوده است، افزود: «این در حالی است که در سال گذشته ثروت میلیاردرها به بیش از 3.6 تریلیون یورو افزایش یافته است و 100 میلیون نفر دیگر به صفوف فقیرترین افراد اضافه شده‌اند.»

مجله فوربس بلافاصله پس از این گزارش رتبه‌بندی جدید ثروتمندان جهان را منتشر کرد که طبق گزارش این مجله، 10 ثروتمند اول، هر کدام بیش از 100 میلیارد دلار دارایی خالص دارند و ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در این بین با حدود 256 میلیارد دلار دارایی در صدر قرار گرفته است.

در بین 10 نفر اول ثروتمندان جهان، تنها یک نفر آمریکایی نیست. برنارد آرنو، رئیس شرکت فرانسوی ال و ام اش (LVMH)‌ [شرکت کالای لوکس فرانسوی] تنها غیر آمریکایی این فهرست به حساب می‌آید. در این رده بندی جف بزوس در رتبه دوم و مارک زاکربرگ، در رتبه سوم قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

نابرابری تشدید شده‌است

طبق این گزارش، 52 فرد ثروتمند جهان طی 25 سال گذشته شاهد رشد سالانه 9.2 درصد در ارزش ثروت خود بوده‌اند که بسیار بالاتر از گروه‌های اجتماعی کمتر ثروتمند است.

سهم زنان از کل درآمد جهانی ناشی از کار، کمتر از 35 درصد است در حالی که در سال 1990 این رقم نزدیک به 30 درصد بود.

اروپا طبق این گزارش، برابرترین منطقه جهان توصیف شده است به طوری که 10 درصد ثروتمندترین افراد 36 درصد از سهم درآمد را در اختیار دارند در حالی که خاورمیانه و شمال آفریقا نابرابرترین منطقه هستند زیرا 10 درصد ثروتمندترین افراد جامعه 58 درصد از درآمد را به خود اختصاص داده‌اند.

شانسل که یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه است گفت که مداخله دولت در مبارزه با فقر بسیار مهم است اما کشورهای ثروتمندتر توانستند در طول همه‌گیری اقدامات بهتری داشته باشند.

کشورهای ثروتمند اقداماتی مانند مرخصی و افزایش پرداخت‌های تامین اجتماعی را در طول همه گیری برای تقویت سطح درآمد و حفظ مشاغل ارائه کردند اما در کشورهایی که منابع کمتری داشتند این موضوع نمودی نداشت.

کارشناسان اقتصادی از جمله توماس پیکتی، اقتصاددان مشهور فرانسوی در این گزارش خواستار اعمال مالیات تصاعدی بر ثروت مولتی میلیونرهای جهانی به منظور توزیع مجدد ثروت شدند. آن‌ها همچنین خواستار اعمال اقداماتی علیه فرار مالیاتی شدند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف