نتایج مطالعه گسترده در فرانسه؛
اثربخشی واکسیناسیون کرونا تا چه میزان است؟

نتایج یک تحقیق گسترده و جدید در فرانسه بر روی داده های 22 میلیون نفر از افراد در مورد اثربخشی واکسیناسیون کووید 19 نشان می دهد که افراد واکسینه شده 9 برابر کمتر از افراد واکسینه نشده، جان خود را از دست می دهند.

  • کد خبر: 3835
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 20 مهر 1400 - 08:44

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از یورونیوز،حتی اگر سایر مطالعات منتشر شده، اثربخشی واکسیناسیون علیه کووید-19 را تایید کنند اما تحقیقات جدید در فرانسه با بررسی اطلاعات 22 میلیون نفر «یکی از بزرگترین تحقیقات در جهان» درباره میزان اثربخشی واکسیناسیون است.

 محققان موسسه اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی) محصولات بهداشتی فرانسه داده‌های 11 میلیون فرد واکسینه شده بالای 50 سال را با 11 میلیون فرد واکسینه نشده در همان گروه سنی در بازه زمانی 27 دسامبر 2020 (شروع واکسیناسیون در فرانسه) تا 20 ژوئیه 2021 مقایسه کردند.

به گفته محققان از روز چهاردهم پس از تزریق دوز دوم واکسن، آن‌ها «کاهش خطر بستری شدن بیش از 90 درصد» از افراد کاملا واکسینه شده را مشاهده کردند. محمود زوریق، اپیدمیولوژیست و مدیر مرکز موسسه اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی) محصولات بهداشتی فرانسه می‌گوید: «افراد واکسینه شده 9 برابر کمتر از افراد غیر واکسینه در بیمارستان بستری می‌شوند یا در اثر کووید جان خود را از دست می‌دهند.» این نتایج سایر نتایج انجام شده در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا و اسرائیل را تایید می‌کند.

اما درباره سویه دلتای ویروس کرونا که هم اکنون در بسیاری از نقاط دنیا غالب شده است محققان به‌طور خاص خطر بستری شدن را در دوره‌ای که در فرانسه اوج گرفت یعنی از 20 ژوئن تخمین زدند. آن‌ها نتایج قابل مقایسه‌ای با دوره‌های قبلی پیدا کردند. تاثیر واکسن روی افراد بالای 75 سال با این سویه 84 درصد برآورد شد و 92 درصد تاثیر در افراد 50 تا 74 سال گزارش شده است.
با این حال با توجه به اینکه افراد تنها در یک ماه یعنی از ژوئن تا ژوئیه مورد بررسی قرار گرفته‌اند می‌تواند میزان صحت نتایج تغییر کند.
پروفسور محمود زوریق می‌گوید: «این دوره برای ارزیابی تاثیر واقعی واکسیناسیون بر این سویه [ویروس] بسیار کوتاه است.» با این حال او تاکید می‌کند که این مطالعه باید شامل داده‌های ماه‌های اوت و سپتامبر شود تا ارزیابی دقیق‌تری نسبت به تاثیر واکسیناسیون روی سویه دلتا صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:


این مطالعه روی اثربخشی واکسن‌های مدرنا، فایزر-بیون‌تک و آسترازنکا سنجیده شده است.
آقای زوریق به نکته دیگری اشاره می‌کند و می‌گوید: «نکته مثبت دیگر اثربخشی بر موارد شدید به نظر نمی‌رسد در طول دوره پیگیری که پنج ماهه بود کاهش یافته باشد.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف