کرونا تعداد شاغلین کدام بخشها را افزایش داد؟

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که گرچه تحت تاثیر کاهش شیوع کرونا از تعداد شاغلین بخشهای آموزش، پست و مخابرات و بهداشت و مددکاری اجتماعی کاسته شده، اما در مقابل تعداد شاغلین برخی از فعالیت های اقتصادی نظیر املاک و مستغلات، خرده فروشی و تعمیر وسایل نقلیه موتوری با افزایش روبه رو بوده است.

  • کد خبر: 3722
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 4 مهر 1400 - 15:55

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از ایسنا، برابر نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار مرکز آمار ایران در بهار سال های 1399 و 1400 تعداد شاغلین در بهار 1400 نسبت به بهار سال 1399 افزایش داشته که اصلی ترین دلیل آن کاهش تاثیر شیوع کرونا و ایجاد رونق در برخی از فعالیتهای اقتصادی بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل 160 هزار نفر افزایش داشته است. این در حالی است که نسبت به بهار سال 1398 با ریزش 588 هزار نفری نیروهای کار در این بخش روبه رو بوده ایم.کرونا تعداد شاغلین کدام بخشها را افزایش داد؟

در بخش هتل و رستوران همچنان ریزش نیروهای کار مشاهده می شود به نحوی که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا 25 هزار و 621 نفر از شاغلین این بخش کاسته شده هر چند که این کاهش به شدت قبل نیست.

بخش فروش و نگهداری،  تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتور سیکلت و خرده فروشی سوخت خودرو نیز در حالی که در بهار 1399 کاهش تعداد شاغلین را نشان می دهد، در بهار 1400 با افزایش 55 هزار نفری روبه رو شده است.  شاغلین بخش خرده فروشی با 62 هزار نفر افزایش همچنان به روند افزایشی خود ادامه می دهد.

در بخش اداره امور عمومی نیز آمارها از رشد تعداد شاغلین به حدود 42 هزار نفر خبر می دهد که این افزایش با تجمع مجوزهای استخدام در ارتباط بوده است.کرونا تعداد شاغلین کدام بخشها را افزایش داد؟

در حوزه فعالیتهای مربوط به املاک و مستغلات تعداد شاغلین در مقابسه با بهار سال گذشته افزایش داشته و به بیش از 200 هزار نفر رسیده است، اما در بهار 1400 بخش آموزش با کاهش 85 هزار نفری نیروهای کار همچنان روند کاهشی تعداد شاغلین را دنبال می کند و در مقایسه با بهار 1398 بیش از 214 هزار نفر کاهش را نشان می‌دهد.

به موجب این گزارش در حوزه فعالیتهای خدماتی همچون پست و مخابرات و واسطه گری های مالی،  تعداد شاغلین در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:

در بخش بهداشت و مددکاری اجتماعی نیز بیش از 45 هزار نفر از شاغلین کاسته شده که البته دلیل این امر کاهش فعالیت مطب ها و کلینیک های خصوصی تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا بوده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف