رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران خبر داد
ادامه رکود کرونایی در صنعت هتلداری/ بازپرداخت تسهیلات حمایتی دولت دشوار است

رئیس اتحادیه هتلداران با بیان این که خسارت کرونا تا کنون 20 هزار میلیارد تومان بوده، گفت: ضریب اشغال هتل‌ها در دو سال گذشته به‌شدت پایین آمده است و البته رکود کرونا همچنان هم ادامه دارد.

  • کد خبر: 3701
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 4 مهر 1400 - 10:57

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی)، محمدعلی فرخ‌مهر گفت: کمی پیش‌تر از کرونا و با شهادت سردار سلیمانی و همچنین سقوط هواپیمای اوکراینی رکود بر حوزه هتلداری و گردشگری سایه افکند و با بروز شرایط پاندمی کرونا این وضعیت تشدید شد.

رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران گفت: تهران به‌عنوان مرکز تجاری و سیاسی، بیشترین مراودات خارجی را در کشور دارد و درآمد هتل‌ها نیز با توجه به این مهم، تعریف می‌شود. در واقع عمده درآمد هتل‌ها در تهران از سیاسیون، تجار و بازرگانان خارجی است زیرا گردشگر داخلی توانایی اقتصادی برای استفاده از هتل را ندارند، بنابراین کوچکترین تغییری در آمدوشد این افراد، تراز مالی هتل‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او گفت:برآوردها اولیه نشان می‌دهد که زیان مالی صنعت هتلداری در ایران بیش از 20 هزار میلیارد تومان بوده است. این میزان خسارت به معنای تعطیلی و از دست رفتن بسیاری از مشاغل این حوزه است. در حال حاضر حدود 60 درصد از کارکنان این صنعت بیکار شده‌اند.

وی  تصریح کرد: ضریب اشغال هتل‌ها در این مدت به‌شدت پایین آمده و همین موضوع باعث شده تا برخی برای این‌که بتوانند هزینه‌های خود را پوشش دهند به رقابتی ناسالم روی آورده و خدماتشان را تا 70 درصد کمتر به مشتریان عرضه کنند.در واقع مالکان و مدیران هتل‌ها برای کاهش ترخ اقامت در هتل‌های خود، بسیاری از خدماتشان را حذف می‌کنند تا با قیمت پایین‌تر بتوانند مسافران را جذب کنند. در بسیاری از اوقات هم مسافران و مشتریان هتل‌ها از این موضوع اطلاع ندارند.

رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران ادامه داد: علاوه بر کرونا، تورم و افزایش قیمت دلار بر هزینه‌های هتل‌داری افزوده است؛ به‌طوری‌که بسیاری از تجهیزات ما همچون چیلر، اسپیلت و تأسیسات، ساخت کشورهای خارج است که همین موضوع هزینه تعمیر و نگهداری را هم افزایش داده است.

 

بیشتربخوانید

 

بازپرداخت تسهیلات کرونایی دشوار است

فرخ‌مهر گفت: در طول دوره اوج کرونا، هنل‌ها کمترین درآمد را داشتند. خب البته از سوی دولت هم تسهیلاتی برای جلوگیری از تعدیل نیرو به هتل‌ها پرداخت شد. این تسهیلات در زمان خود مناسب بود و  صرف هزینه و حقوق و دستمزد پرسنل شد اما با پایان یافتن مهلت تنفس، پرداخت اقساط را باید آغاز کنیم و باتوجه‌به ادامه رکود و کسادی امکان بازپرداخت اقساط وام‌ها وجود ندارد. همچنین هرچه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم و موضوع عیدی و پاداش کارکنان فشار زیادی را بر این صنف خواهد گذاشت.

وی در پایان درباره تأثیر کرونا بر نیروی انسانی صنعت هتلداری سخن به میان آورد و بیان کرد: باتوجه‌به بالارفتن هزینه‌های زندگی در تهران برخی از افرادی که برای کار از شهرستان به تهران آمده بودند به شهرهای خود بازگشتند و از سوی دیگر بخشی از نیروهای متخصص به دلیل رکود در این صنعت در کشور و تشویق کشورهای خارجی همچون ترکیه برای کار از کشور مهاجرت کرده‌اند. در واقع به این دلایل بخش قابل توجهی از نیروهای باتجربه یا متخصص در حوزه مهمانداری و هتلداری از صنف خارج شده‌اند.

فرخ‌مهر بابیان این که توسعه بازار هتل‌ها مبتنی بر توسعه روابط با کشورهای خارجی است، افزود: با روی کار آمدن دولت سیزدهم امیدواریم با توسعه روابط سیاسی، گردش کاری در حوزه صنعت گردشگری هم به وجود بیاید و رکود طولانی مدت هتلداری در ایران پایان یابد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف