رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران مطرح کرد:
موج سینوسی بازار میوه در دوره کرونا/ افزایش تقاضای میوه‌فروشان برای تغییر شغل

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران گفت:کرونا همه معادلات بازار را بهم ریخت، در حال حاضر به‌صورت هفتگی اگر پنج درخواست برای صدور مجوز فعالیت داشته باشیم، در مقابل همین تعداد و بلکه بیشتر، درخواست انصراف و لغو مجوز برای ما می‌آید و این یعنی در شرایط فعلی، ادامه کار برای بسیاری از شاغلان این صنف ممکن نیست.

  • کد خبر: 3677
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 3 مهر 1400 - 01:36

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی (کرونومی)، اسدالله کارگر گلشن‌آبادی گفت: کرونا بر همه کسب‌وکارها تأثیر داشته و اثر آن در کسب‌وکارهای مرتبط با میوه و سبزی‌فروشی بیشتر بوده به‌طوری‌که گران شدن میوه و سبزی قدرت خرید مردم را پایین آورده است و این موضوع بر درآمد فروشندگان اثر مستقیم داشته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران گفت: در ایام کرونا برخی از اقلام میوه و سبزی‌ تا 60 درصد گران شده است، دلیلش هم افزایش شدید تقاضا بود. اما گران شدن میوه در نهایت موجب کاهش تقاضا شد. برخی از مردم فکر می‌کنند که عامل گرانی میوه و سبزی‌ فروشنده‌ها هستند درحالی‌که فروشنده تنها یک پل ارتباطی بوده و گرانی از مبدأ بار است.

وی تصریح کرد: پاندمی کرونا و گرانی‌ها علاوه بر این‌که قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد، هزینه بیشتری برای خرید محصولات بر روی دست میوه‌فروشان گذاشته است. 

 گلشن‌آبادی افزود: فروش میوه‌ و سبزی‌، برخلاف بسیاری از صنف‌ها، روزانه است و اگر جنسی در یک روز بماند کیفیت آن پایین آمده و اگر برای روز بعد هم امکان فروش آن وجود داشته باشد، فروشندگان مجبورند قیمتش تا 50 درصد کم کنند وگرنه میوه خراب‌شده و باید دور ریخته شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران گفت: در شرایط کرونایی تنها بخشی از واحدهای پرفروش ما دوام آوردند و بقیه ورشکست شده و یا ضرر کرده‌اند، در حال حاضر اگر در هفته در اتحادیه 5 درخواست برای صدور مجوز فعالیت داشته باشیم، 8 درخواست انصراف و لغو مجوز برای ما می‌آید و این یعنی این‌که شرایط فعالیت بسیار دشوار شده و ادامه این وضعیت برای بسیاری امکان‌پذیر نیست.

بیشتربخوانید

 

زنجیره تولید تا توزیع اصلاح شود

وی گفت: خوشبختانه اکنون با افزایش واکسیناسیون در کشور ما هم می‌توانیم واکسن دریافت کنیم و این موفقیت بزرگی است، اما در این شرایط تنها پیشنهاد ما این است که به زنجیره تولید میوه و سبزی از تولید تا مصرف کمک شود تا گرانی‌ها در این بخش کم شود تا با افزایش قدرت خرید مردم، شاهد رضایتمندی آن‌ها باشیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف