کرونومی گزارش می‌دهد
کرونا چقدر خرج روی دست خانواده‌ها گذاشت؟

کرونا خرج‌های زیادی روی دست بسیاری از خانواده‌ها گذاشته است. از هزینه‌های پیشگیری تا هزینه‌های درمان. آمارهای نشان می‌دهد که این بیماری به ازای هر نفر می‌تواند تا 56 میلیون تومان هزینه داشته باشد.

 • کد خبر: 3564
 • نسخه چاپی
 • تاریخ خبر: چهارشنبه 17 شهريور 1400 - 08:09

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد سهم هزینه‌های بهداشت و درمان در سبد هزینه‌های خانوار در تیرماه امسال با افزایش مواجه و به یکی از 3 عامل اصلی تورم‌زایی در تابستان امسال تبدیل شده است. این شاید برای نخستین بار در مطالعات تورم است که هزینه بهداشت و درمان، به عنوان یکی از 3 عامل تورم‌زا معرفی شده است؛ در کنار هزینه اجاره خانه و نیز هزینه‌های حمل و نقل.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تازه‌ترین آماری که ارائه داده، ضریب تاثیر افزایش هزینه‌های درمان بر افزایش تورم را 45 عنوان کرده که این عامل را پس از اجاره‌بها، در رتبه دوم جدول می‌نشاند. اقتصاددانان مکاتب مختلف این هشدار را داده بودند که تاثیرات اقتصادی کرونا اگر کنترل نشود، بیشتر از حوزه سلامت می‌تواند حوزه عمومی اقتصاد را تحت تاثیر قرار دهد.

نشان به آن نشان که معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حالا می‌گوید در یک سال اخیر حدود 612 هزار نفر به دلیل تامین هزینه‌های درمان به زیر خط فقر رفته‌اند آنقدر که هزینه‌های کمرشکن سلامت زیاد شده است. ایرج حریرچی گفته: «در سال 96 میزان پرداختی هزینه‌های درمان از جیب مردم به 32.6 درصد رسید اما متاسفانه به‌دلیل وضع کشور میزان پرداختی مردم به 40 درصد افزایش یافت و 72صدم درصد از مردم به زیر خط فقر پرداخت هزینه‌های ناشی از درمان رسیدند اما در یک‌سال اخیر اوضاع از این هم بدتر بوده».

جالب این‌که او به ‌طرز عجیبی ادعا کرده: «در یک‌سال آینده عملکرد حوزه سلامت بزرگ‌ترین تعیین‌کننده رشد اقتصادی، رفاه و حمایت مردم از نظام خواهد بود». معلوم نیست چرا و چگونه بخش بهداشت که چنین کمر مردم را خم کرده، از نظر حریرچی در یک‌سال آینده به رشد اقتصادی کشور می‌انجامد؟

آمارها نشان می‌دهد با افزایش تقاضا برای اقلام مراقبتی، خوددرمانی و درمانی، قیمت این محصولات و همینطور خدمات مرتبط با بیماران کرونایی بستری در حال رشد است. با وجود بهبود روند دارورسانی به داروخانه‌ها، همچنان شکل‌گیری صف‌های طولانی برای دریافت داروهای وی‍ژه بیماران مبتلا به کرونا حتی در مراکز دولتی، این روزها به دغدغه بیماران تبدیل شده و همین عامل به افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان منجر شده است؛ بدیهی است تحت‌تأثیر رشد تقاضا برای اقلام درمانی بیماران کرونایی، قیمت‌ها هم افزایش یافته. این افزایش قیمت‌ها، از سویی به گسترش فعالیت دلالان و فروشندگان غیرقانونی هم مربوط است که در این وانفسا، هر دارویی را به هر قیمتی که می‌خواهند می‌فروشند.

در این گزارش، با چند بیمار مبتلا به کووید 19 و اطرافیانشان که از نزدیک درگیر هزینه‌کرد برای خودمراقبتی یا درمان بوده‌اند، گفت‌وگو کرده و از آنها پرسیده‌ایم چقدر هزینه می‌کنند.

 

مرحله اول؛ هزینه‌های خودمراقبتی

هزینه‌های مرتبط با این روزهای شیوع ویروس کرونا، صرفا به هزینه‌های درمانی مربوط نیست؛ بدیهی است کسانی که مبتلا نیستند نیز، باید بابت مراقبت و جلوگیری از ابتلا هزینه کنند؛ هزینه‌ای که حالا 19 ماه است بر دیگر هزینه‌هایشان افزوده شده است. برخی از اقلام، در این مدت به سبد خانوار افزوده شده‌اند مانند ماسک‌های تنفسی، ضدعفونی‌کننده‌ها، دستکش‌های یک‌بارمصرف و... . برخی دیگر نیز با وجود اینکه از پیش، در سبد مصرفی خانوار بودند، با افزایش استفاده روبه‌رو بوده‌اند مانند شوینده‌ها، دستمال کاغذی، ویتامین‌ها و مکمل‌های خوراکی.

 • ماسک‌ها قیمت‌های مختلفی دارند؛ هر بسته 50تایی ماسک‌های پزشکی سه‌لایه ساده، از 30هزار تومان تا 80هزارتومان به فروش می‌رسد. آنها که مجبورند از خانه بیرون بروند، از دو ماسک استفاده می‌کنند و روزی دست کم مجبورند دو تا سه بار ماسک‌هایشان را عوض کنند؛ یعنی روزی 4 تا 6 ماسک لازم دارند. محمد می‌گوید 26 روز در ماه سر کار می‌رود و هر ماه دو بسته پنجاه‌تایی لازم دارد. هر بسته را 55هزارتومان می‌خرد و 110هزارتومان ماهانه برای ماسک هزینه می‌کند.
   
 • ضدعفونی‌کننده‌ها مختلف‌اند؛ از ضدعفونی‌کننده دست و اقلام گرفته تا ضد عفونی‌کننده سیزی‌جات و میوه‌ها. بستگی به میزان استفاده دارد، اما محمد که جزو کسانی است که خود را جزو رعایت‌کننده‌ها محسوب می‌کند، می‌گوید به‌تنهایی حدود نیم لیتر الکل برای سطوح و دست‌ها، و یک بسته 300سی‌سی ضدعفونی‌کننده میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌کند. او یک بطری الکل 3لیتری را 130هزارتومان می‌خرد و حدود شش ماه آن را استفاده می‌کند. ضدعفونی‌کننده سبزیجات و میوه‌ها را هم هر بطری 40هزارتومان می‌خرد. بنابراین او، ماهانه، 65هزارتومان برای ضدعفونی‌کننده‌ها هزینه می‌کند.
   
 • دست‌کش یک‌بارمصرف هم جزو آن دسته از اقلام بوده که با شیوع کرونا به سبد خانوار افزوده شده است. در ماه‌های ابتدایی که حساسیت بر گندزدایی از سطوح بیشتر بود، استفاده از دستکش، بیشتر بود اما حالا محمد می‌گوید که صرفا موقع خرید از دستکش استفاده می‌کند و بلافاصله پس از خروج از هر مغازه آن را بیرون می‌اندازد و دستکش جدید می‌پوشد. او هر ماه یک بسته 50تایی دستکش استفاده می‌کند که آن را 20هزارتومان می‌خرد.
   
 • شوینده‌ها طبعا جزو اقلام موجود در سبد خانوار بودند اما با گسترش شیوع ویروس کرونا، استفاده از آنها به طور فزاینده‌ای افزایش یافت. پاک‌کننده سطوح، شوینده‌های ماشین لباس‌شویی و وایتکس، جزو پراستفاده‌ترین‌ها هستند. محمد می‌گوید ماهانه، 170هزارتومان برای این سه کالا هزینه می‌کند.
   
 • دستمال کاغذی هم سال‌هاست جزو اقلامی است که می‌خریم اما در عصر کرونا، بیش از پیش به آن نیازمند شده‌ایم. به‌خصوص محمد که معتقد است به جای تماس با سطوح و بعد ضد عفونی دست‌ها بهتر است از دستمال کاغذی استفاده کنیم. او برای دستمال پذیرایی، دستمال توالت و دستمال حوله‌ای، ماهانه 90هزارتومان هزینه می‌کند.
 • ویتامین‌ها و مکمل‌های خوراکی نیز در سبد مصرفی خانوار وجود داشته‌اند اما مصرف روزانه آنها، عادتی است که در دوره کرونا ایجاد شده است. ویتامین‌های دی، ای و سی برای خودمقاومتی در مقابل کرونا توصیه می‌شوند با این حال، آن‌چه بیش از باقی مکمل‌ها استفاده می‌شود، ویتامین سی است. محمد هر روز یک قرص جوشان حاوی ویتامین سی مصرف می‌کند. او هر قوطی ده تایی را 20هزارتومان می‌خرد؛ به قراری ماهانه 60هزارتومان.
   

جمع هزینه‌های خودمراقبتی و پیشگیری از ابتلا به صورت ماهانه برای یک‌نفر در شهریورماه: 510هزارتومان

 

مرحله دوم؛ هزینه‌های تست

فاز دوم هزینه‌های مرتبط با بیماری کووید 19، به مرحله‌ای مربوط است که شما با وجود علائمی در خود، تردید می‌کنید که نکند مبتلا شده باشید. با سه نوع تست مواجه خواهید بود؛ آزمایش میزان آنتی‌بادی ـ که البته تست تشخیصی نیست و صرفا می‌تواند درگیری قبلی با عفونت کووید 19 را تشخیص دهد ـ، تست پی‌سی‌آر، و البته اسکن ریه. ابتدا باید 100 تا 120هزارتومان مبلغ ویزیت پزشک متخصص را پرداخت کنید.

تست پی‌سی‌آر به صورت آزاد در مراکز غیردولتی از 340 تا 450هزار تومان هزینه دارد. تست پی‌سی‌آر در منزل هم از 490هزارتومان تا 600هزارتومان هزینه دارد. همین تست، در دو صورت، رایگان انجام می‌شود؛ یکی اینکه پزشک برایتان نسخه بنویسد و دوم اینکه شما با وجود علائم به مراکز دولتی غربالگری مراجعه کنید. آنجا دو نوع تست فوری با درصد خطای بالا و تستی با 24ساعت زمان برای اعلام نتیجه از شما اخذ می‌شود.

برای سی‌تی‌اسکن از 270 تا 400 هزار تومان در مراکز غیردولتی باید بپردازید. این در حالی است که هزینه سی‌تی‌اسکن با تجویز پزشک و در مراکز دولتی از 21 هزار تا 50هزارتومان است.

 

مرحله سوم؛ هزینه‌های درمان خانگی

اگر خدای ناکرده تست پی‌سی‌آر شما نتیجه مثبت داد یا در نتیجه اسکن از ریه‌تان، درصدی درگیری دیده شد، به پزشک مراجعه می‌کنید؛ پزشک شما اگر وضع چندان وخیم نباشد، به جای بستری توصیه به قرنطینه خانگی می‌کند. هزینه‌های درمان در خانه نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین عامل، میزان درگیری است. میزان بالای درگیری، شما را به داروهایی چون رمدسیویر و حتی استفاده از کپسول اکسیژن مجبور می‌کند، در غیر این صورت با داروهایی سبک‌تر بهبود پیدا خواهید کرد.

علی، حدود دو ماه درگیر درمان پدرش بوده است؛ پدر علی اواخر تیرماه به کرونا مبتلا شده با درگیری 45درصدی ریه. او به توصیه پزشکان در خانه به درمان پرداخته است. برای دوازده روز نخست درمان، کپسول اکسیژن نیاز داشته و علی توانسته از بازار آزاد با روزی 600هزارتومان برای پدر کپسول اجاره کند.

بنابراین او 12میلیون‌تومان برای اکسیژن هزینه کرده. 6 آمپول رمدیسیور را هم با خوش‌شانسی هر کدام یک میلیون و500هزارتومان تومان گیر آورده. از این رو این خرید را به پای خوش‌شانسی می‌گذارد که دیده کسانی تا 3 میلیون تومان بابت هر آمپول پرداخت کرده‌اند. اما خب او این دارو را توانسته با دفترچه بیمه با این قیمت بخرد. این در حالی است که داروخانه‌ها رمدسیویر دولتی را با 700هزارتومان و البته با صف‌هایی طولانی می‌فروشند.

هزینه دیگر داروهای معمول درمان کووید 19 نیز برای علی و پدرش، یک میلیون و 200هزارتومان بوده است امگا سه، ویتامین سی و دیگر مکمل‌ها هم که چندان شامل بیمه نیستند 600هزارتومان خرج روی دست علی گذاشته‌اند.

او می‌گوید کمرشکن‌تر از داروها، تامین آب‌میوه طبیعی و پروتئین بوده که سه میلیون هزینه دربر داشته است. مبالغی که علی، جدای از هزینه‌ تست‌های تشخیص، برای درمانی یک ماهه در خانه، به ما گفته است مجموعا می‌شود:  25میلیون و 800هزارتومان بوده است. او اصرار دارد در گزارش‌مان بنویسیم اگر قرار بود همه مراحل درمان را غیردولتی انجام بدهند و در همه امور دست به دامان بازار سیاه شوند، این هزینه تا 45میلیون هم می‌توانست بالا برود. 

 

مرحله چهارم؛ هزینه‌های بستری

 سمیرا که به‌تازگی از بند بیماری کووید 19 خلاصی یافته، توانسته در روزهایی که تخت در بیمارستان‌ها به‌سختی پیدا می‌شد در بیمارستان لبافی‌نژاد بستری شود و همه این موارد را با شرایطی کم و بیش مشابه، با هزینه 800 هزارتومان طی کند.

این البته در حالی است که بسیاری از بیمارستان‌های دولتی پر از بیماران کرونایی بوده و فهرست انتظار مراجعه‌کنندگان به مراکز تصویربرداری طولانی است و بنابراین بیماران ناگزیر برای درمان، به بخش خصوصی کشانده می‌شوند. در عین حال، دوست سمیرا که در بیمارستانی خصوصی بستری شده، علاوه بر همه آن هزینه 25میلیون‌تومانی که علی برای پدرش متقبل شده بود، روزانه 3میلیون و پانصدهزارتومان هم هزینه بستری پرداخت کرده است؛ برای 9 روز، 31میلیون و 500هزار تومان. جمعاً 56میلیون و 500هزارتومان.

حالا هرقدر هم که مسئولان از پوشش‌های بیمه‌ای 90درصدی و ارائه خدمات با قیمت دولتی می‌گویند، باز هم بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های درمان کرونا به خارج از بیمارستان‌های دولتی مربوط است. این است که هزینه درمان، چنین عامل فقر و تورم شده است.

بیشتر بخوانید

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف