زالی خبر داد:
ارائه پیشنهاد تعطیلی 7 تا 10 روزه استان تهران

فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران از ارائه پیشنهاد تعطیلی یک هفته تا 10 روزه استان تهران به معاون اول رییس جمهوری، وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

  • کد خبر: 2115
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 17 فروردين 1400 - 10:15

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا دکتر علیرضا زالی در نشست اضطراری ستاد کرونای استان تهران افزود: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا 10 روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رییس جمهوری، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده ایم.

وی یادآور شد: در حال حاضر چهار هزار و 400 مبتلا به کرونا در استان تهران بستری شده اند و 25 درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.

رییس ستاد کرونای استان تهران اظهارداشت: میزان بالای ابتلا و سرعت انتقال ویروس موجب شده تا سرایت پذیری کووید 19 در موج جدید کرونا، بسیار بیشتر از دفعات قبل باشد.

زالی با بیان این که هفته آینده، هفته ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، خاطرنشان کرد: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.

وی گفت:با جدی نگرفتن توصیه های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران افزود: میزان بستری بیماران کرونایی به چهار هزار و 400 تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و 120 نفر از این بیماران یعنی حدود 25 درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.

ثبت رکوردی بی سابقه در 14 ماه گذشته

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی ایران، زالی به میزان بستری یک هزار و 100 بیمار در روز دوشنبه اشاره و تصریح کرد: در 14 ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده ای برای روز های آینده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین گفت: اولین شاخص تغییر یافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامت دار به بیمارستان ها است که به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده که البته با بازگشایی درمانگاه ها و مطب های خصوصی بعد از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد.
وی ادامه داد: شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که براساس گزارش های معاونت های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی  به 47 درصد رسیده و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش پی سی آر PCR یک نفر مثبت است که اگر جواب های منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می شود.

75 درصد مرگ کرونایی در افراد بالای 60 سال

رییس ستاد کرونای استان تهران یادآور شد: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش های دو هفته ابتدایی سال 1400، بالغ بر 43 درصد بیماران بستری شده بالای 60 سال سن داشتند و 75 درصد مرگ و میر هم در همین گروه سنی بوده است.

زالی خاطرنشان کرد: تعداد مبتلایان زیر ده سال به 8 و دو دهم درصد رسیده که نشان می دهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه های سنی پایین تر نیز در حال تغییر است.

وی با بیان این که بیشترین میزان مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده، ادامه داد: در این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و بخشی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و بخشی از جنوب تهران شاهد بودیم.

وی بادآور شد:  روز یکشنبه 56 نفر از شهروندان تهرانی را به دلیل کرونا از دست دادیم و با بررسی پرونده آنها به این نتیجه رسیدیم که افراد فوت شده تقریبا به همه مناطق تهران تعلق دارند و به جغرافیای خاصی اختصاص ندارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در این فوت شدگان از کودک یک ساله تا پیرمرد 85 ساله وجود دارد، این الگو در همه استان های کشور در حال شکل گیری است و تا اوایل هفته آینده همه استان ها به یک وضعیت همگن می رسند.

زالی همچنین گفت: تقاضای ما واکسیناسیون سریع کادر درمان بوده و وزیر بهداشت موافقت کرد که 530 هزار نفر فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی در کوتاهترین زمان واکسینه شوند.

لغو عمل های الکتیو غیر ضروری در بیمارستان ها

دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران نیز در ابتدای این نشست اظهار داشت: در پنج روز اخیر آمار ابتلا به شدت بالاتر رفته و 2 روز گذشته در هر 24 ساعت بالغ بر هزار بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان های استان تهران بستری شده اند.

وی با بیان این که میزان مراجعه و درمان سرپایی بیماران نیز روزانه به پنج هزار نفر رسیده است، افزود : در حال حاضر 103 بیمارستان از مجموع 175 بیمارستان استان تهران درگیر کرونا هستند و ناچاریم با لغو خدمات درمانی الکتیو در مراکز درمانی اصلی و جنرال ظرفیت بیشتری برای رسیدگی به بیماران کرونایی اختصاص دهیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که در استان تهران تنها 20 هزار تخت بستری وجود دارد، خاطرنشان کرد: سعی می کنیم در این مدت بیماران غیر کرونایی را به بیمارستان های تک تخصصی ارجاع دهیم.

بیشتر بخوانید:


دارو به اندازه کافی داریم

دکتر جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانهم در این نشست با اشاره به تجربه خیز سوم کرونا و به کارگیری حدود هفت هزار تحت بستری در آبان ماه سال گذشته، گفت: در وضعیت فعلی باید با وحدت رویه در مراکز درمانی استان تهران، مسیر را برای ارائه خدمات هموارتر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای تامین دارو هم در درمان‌های سرپایی و هم بستری محدودیت نداریم.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف