رئیس سازمان هواپیمایی:
مدت تنفس تسهیلات ایرلاین‌ها بیشتر شود/ آمار کرونا در کادر پروازی کشور؛ تنها 16 مبتلا و یک قربانی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حالی‌که برخی فکر می‌کنند شرکت‌های هواپیمایی عامل ورود کرونا به کشور بوده‌اند، اما تا کنون فقط 16 نیروی کادر پرواز در همه ایرلاین‌های ایران به کرونا مبتلا شده‌اند و ازاین تعداد یک نفر فوت شده است.

  • کد خبر: 2112
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 17 فروردين 1400 - 09:51

تورج‌ دهقانی‌زنگنه، رئیس‌ سازمان‌ هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: ایرلاین‌ها با شیوع کرونا ضرر بسیاری متحمل شدند و نیازمند حمایت بودند، از اینرو پرداخت تسهیلات برای حمایت از آنها ضروری بود. البته مسیر پرداخت کمک هزینه به ایرلاین‌های متضرر از تعطیلات و محدودیت‌های کرونایی بسیار طولانی، دشواری‌های خاصی هم بود.

رئیس‌ سازمان‌ هواپیمایی‌ کشوری توضیح داد: با توجه به وثیقه سنگینی که برای دریافت وام لازم بود، قرار شد هواپیماهای هر ایرلاین به عنوان وثیقه به بانک معرفی شود، تعیین ارزش هواپیماها هم خود چالشی بود و خب در برخی موارد قیمت کارشناسی برای هر هواپیما کمتر از قیمت واقعی برآورد شد.


هزینه 3 میلیاردی برای ثبت رهن هر هواپیما در دفترخانه

او افزود: در این بین در کنار هزینه کارشناسی، هزینه ثبت هر هواپیما به عنوان وثیقه برای بانک در دفترخانه هم وجود داشت، اثبت دفترخانه‌ای هر هواپیما تا 3 میلیارد تومان برای ایرلاین‌ها هزینه داشت.

دهقانی‌زنگنه ادامه داد: در نهایت به جز چهار ایرلاین مابقی توانستند از تسهیلات مصوب ستاد کرونا بهره‌مند شوند، هرچند در بحث پرداخت تسهیلات اکثریت با مشکل مواجه هستند، زیرا محدودیت‌های کرونایی همچنان ادامه دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در رابطه با نحوه تخصیص کمک هزینه کرونایی به ایرلاین‌ها هم گفت: بسته به تعداد فروند، تعداد کارکنان، میزان ساعت پرواز و... مبلغ وام حمایتی ولت مشخص شده است. البت طبق قواعد اولیه ستاد ملی مقابله با کرونا داشتن نیروی اخراجی مانع پرداخت تسهیلات می‌شد.

 

تقاضای امهال یک ساله بازپرداخت تسهیلات کرونایی

دهقانی زنگنه ادامه داد: سه ماه تنفس برای بازپرداخت اقساط در نظر گرفته شده‌ است که معتقدیم با توجه به ادامه شرایط کرونایی ایرلاین‌ها توان بازپرداخت تسهیلات بعد از سه ماه را ندارند و امیدواریم زمان تنفس وام‌ها حداقل برای یکسال تمدید شود.

بیشتر بخوانید

 

ادامه پرواز با 60 درصد ظرفیت، دشوار است

او همچنین توضیح داد: از یک سو تعداد پروازها کاهش داشته و از سویی کاهش ظرفیت 40 درصدی  مسافر در هر پرواز، مشکل مضاعفی برای ایرلاین‌ها است. به بیان دقیق‌تر پرواز با 60 درصد ظرفیت، شرایط ادامه کار شرکت‌های هواپیمایی را با دشواری بسیاری رو‌به‌رو کرده و درآمد ایرلاین‌ها را واقعا کاهش داده است.
 

ابتلای 16 نفر از کادر پرواز به کرونا و فوت یک نفر

معاون وزیر راه و شهرسازی  در ادامه گفت: در حالی که در میان افکار عمومی اینگونه القا شده که شرکت‌های هواپیمایی عامل ورود کرونا به کشور بوده‌اند، تاکنون کمترین آمار ابتلا به کرونا را در میان خلبانان و مهماندارن و کارکنان ایرلاین‌ها داشته‌ایم. او افزود: تا کنون فقط 16 نفر در همه ایرلاین‌های ایران به کرونا مبتلا شده‌اند و تنها یک نفر نیز فوت کرده است.
 

پروازها به شهرهای قرمز برقرار است

دهقانی زنگنه در رابطه با شرایط پرواز به شهرهای قرمز نیز گفت: هنوز ابلاغ جدیدی در ارتباط با دریافت تست منفی کرونا برای ورود مسافر به پروازهای شهرهای قرمز  نشده و بعید است چنین شرطی گذاشته شود، زیرا رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکنون در همه پروازها به طور جدی پیگیری شده و خواهد شد.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف