معاون وزیر بهداشت خبر داد:
احتمال قرنطینه عمومی در کشور/ ممنوعیت‌ افطاری‌های گروهی

معاون کل وزیر بهداشت با بیان این که موج چهارم به احتمال زیاد مرگ و میر را در میان مبتلایان به کرونا افزایش خواهد داد، گفت: در صورت تداوم وضعیت بحرانی در موج چهارم، کشور قرنطینه خواهد شد. البته قرنطینه نیمه کامل خواهد بود.

  • کد خبر: 2100
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 15 فروردين 1400 - 12:03

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا بخشی از مهمترین گفته‌های ایرج حریرچی، در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک سیما، را مرور می‌کنید:

 

وضعیت رعایت پروتکل‌ها

 قبل از موج اخیر کرونا، تقریباً 17 هفته آرام را سپری کردیم، زیرا رعایت مقررات، مناسب انجام می‌شد، اما در انتهای این دوره 17 هفته‌ای، موارد بستری‌ها روند صعودی قابل توجهی به خود گرفت در اسفند 99 رعایت مقررات بهداشتی از 83 درصد به حدود 56 درصد و در حال حاضر هم به 53 درصد رسیده است و عامل اصلی آن، دورهمی‌ها و خریدهای اسفند می‌باشد، زیرا اوج کار ادارات و بسیاری از مشاغل در اسفند است لذا موارد ابتلاء، بستری و فوتی‌ها افزایش داشته و البته اثر سفرهای نوروزی را در 2 الی 3 هفته آینده شاهد خواهیم بود.

میزان رعایت مقررات بهداشتی کرونا در برخی استان‌های کشور را 29 تا 36 درصد و در برخی استان‌ها هم تا 79 درصد است. میزان مطلوب رعایت مقررات از نظر وزارت بهداشت 90 درصد است که متأسفانه هیچگاه به این رقم نرسیده ایم.

موج کرونا در ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، لرستان، هرمزگان، البرز و در تمام استان‌های کشور صعودی است و در تهران نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت 50 تا 70 درصد افزایش داشته است. میزان تردد در کوه‌های شمال تهران 350 درصد افزایش داشته است.

 

12 درصد مرگ‌ها در کشور کرونایی است

در حال حاضر در کشور روزانه هزار الی هزار و 50 نفر فوتی به ثبت می‌رسد که از این تعداد، 123 فوتی کرونایی هستند! یعنی 12 درصد کل فوتی‌های کشور، و این رقم قابل توجهی است. در آخرین نمودارها موارد سرپایی مثبت کشور روند افزایش و عمودی را نشان می‌دهد یعنی در یک هفته، از 31 هزار مورد سرپایی مثبت به 61 هزار نفر رسیده ایم.

 

ممنوعیت‌ها در موج چهارم

 در شهرهای قرمز و نارنجی به تالارهای پذیرایی برای مراسم افطاری مجوزی داده نمی‌شود و برگزاری این مناسبات، ممنوع خواهد بود و در شهرهای قرمز رستوران‌ها فقط می‌توانند سرویس بیرون بر داشته باشند و مردم در این چند روز فکر عروسی نباشند و هر مناسبتی که باشد اعم از ملی، مذهبی، عروسی و عزا مضر است

در ماه مبارک رمضان در شهرهای نارنجی و قرمز برگزاری مراسم و افطاری‌های دسته جمعی در تالارهای پذیرایی ممنوع است.

سفر به عراق ممنوع و مضر است، زیرا در عراق همه گیری وجود دارد، سفر ترکیه هم به علت وجود همه گیری جدید، مضر است، پس دو گانه سازی‌های دین و … اصلاً ضرورتی ندارد اصل آن است که مردم با یکدیگر روبرو نشوند و بیماری را به یکدیگر منتقل نکنند. اگر می‌گوئیم عراق نروید، نه به علت این است که زیارت امام حسین (ع) نروید، بلکه به علت آن است که همه گیری در عراق رو به فزونی گذاشته و در ترکیه هم همینطور است، زیرا آمار سرپایی‌های مثبت به روزانه 37 الی 38 هزار نفر رسیده است لذا ما در کشورهای ترکیه و امارات به غیر از ویروس انگلیسی، نگران ویروس آفریقایی هم هستیم.

 

ویروس‌های جهش ‌یافته

در حال حاضر در هر 31 استان کشور، ویروس انگلیسی وجود دارد و در برخی از استان‌های جنوب غربی کشور بعضاً 30، 40 و گاهی 50 درصد موارد تست‌ها مثبت می‌شود، اما در حال حاضر، نگرانی ما ورود ویروس‌های جهش یافته غیر انگلیسی به کشور است چنانچه ویروس داخلی کشورمان جهش یابد و یا ویروس جهش یافته‌ای وارد کشورمان شود در هر دو مورد ما ملزم به رعایت احتیاط بیشتر هستیم.

 

از جریمه‌ها چه خبر؟

در کانادا جریمه فردی که مشمول قرنطینه باشد 4 هزار دلار کانادایی است و اگر معلوم شود فرد دیگری را هم مبتلا کرده 80 هزار دلار است و اگر فردی را مبتلا کند و آن فرد فوت کند 430 هزار دلار جریمه خواهد شد. در حال حاضر جریمه‌های کرونایی در کشور ما بازدارندگی ندارد، زیرا کسانی که که مبالغ هنگفتی برای اقامت هتل و یا اجاره ویلا می‌دهند و ماشین‌های میلیاردی دارند را نمی‌توان با 500 هزار تومان یا 1 میلیون جریمه ترساند.

 

احتمال قرنطینه

 اگر فوت بالای 200 نفر را تجربه کنیم که البته چندان هم دور از تصور نیست امکان قرنطینه نیمه کامل خواهد بود، زیرا تا 3 هفته آینده آمار فوتی‌های 3 رقمی را تجربه خواهیم کرد. در همه دنیا ثابت شده است اگر مرگ و میر به علت ویروسی بالا رود مرگ و میر ناشی از سایر اتفاقات غیر ویروسی هم افزایش می‌یابد، زیرا تخت بیمارستان‌ها درگیر بیماران کرونا می‌شود و تختی برای سایر درمان‌ها نخواهد بود

 

در این باره بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف